Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Faktori stresa
  • 29.01.2025. 07:30

Saveti za hobiste: Zašto kokoške ne nose jaja?

Razlozi za to mogu biti različiti, koke su osetljive životinje i stres negativno utiče na nošenje jaja.

Saveti za hobiste: Zašto kokoške ne nose jaja?
Foto: Shutterstock/r.classen
  • 260
  • 26
  • 0

Držanje koka u dvorištu ne zahteva previše obaveza, pa su one česti stanovnici okućnica u seoskim i prigradskim domaćinstvima. Hobisti će često reći da je jaje iz sopstvenog kokošinjca najukusnije, ali, česta su i njihova pitanja "zašto je kokoška prestala da nosi".

Razlozi za to mogu biti različiti, piše Agrarheute, napominjući da su koke osetljive i da stres negativno utiče na njihovu proizvodnju. Može ga izazvati i novi kokošinjac ili nove jedinke koje pridružujete jatu, pa im jednostavno dajte vremena da se prilagode. Pri tome, vodite računa o prostoru i ne pretrpavajte kokošinjac.

Šta ometa koke?

Među ostalim faktorima stresa su vremenski uslovi. Leti su ključni ventilacija i hlad, dok su zimi potrebne grejalice ili lampe za zagrevanje. Takođe, na proizvodnju jaja može negativno da utiče agresivnost među kokama, prisustvo predatora, saobraćajna ili građevinska buka, kao i razigrana deca i drugi zvukovi iz okoline. Isto tako, zamena gnezda ili materijala od kojeg je napravljeno, može uticati na to da koke ne nose.

Kvalitetna ishrana je od presudne važnosti. Nedostatak hranljivih materija poput proteina, vitamina, minerala i elemenata u tragovima može ograničiti proizvodnju jaja. Po potrebi dodajte ishrani pivski kvasac, brašnaste crve, lanene semenke i rendanu šargarepu. Osigurajte im i redovan pristup čistoj vodi.

Kvalitetna ishrana je od presudne važnosti (Foto: Depositphotos/PantherMediaSeller)

Jedan od razloga zašto je gnezdo prazno mogu biti i paraziti. Grinje, poput crvene ptičje grinje, oslabljuju kokoške. Jedna grinja može ugrizom uzeti oko 200 mg krvi – kod jakog napada kokoške mogu da uginu zbog anemije.

Crvi takođe mogu ozbiljno da naštete kokoškama. Bolesti, poput zadržavanja jaja, mogu biti uzrok problema. Kod ovog stanja jaje ostaje u jajovodu ili kloaki, a kokoška ne može da ga snese.

Zimske nosilje moraju biti "fit" jer debele koke ne nose jaja?

Na koke negativno utiču i nepovoljni uslovi u kokošinjcu, poput vlage i loše higijene. Redovno čistite i dezinfikujte kokošinjac. Takođe, optimalni uslovi osvetljenja su važni - kokoškama je potrebno oko 15 sati svetla dnevno. Zimi se preporučuje korišćenje veštačkog osvetljenja ujutru i uveče.

Koliko godišnje može da snese?

Moguće je da je kokoška prestara i da zato više ne nosi jaja. Prosečno, kokoška može godišnje da snese do 300 jaja, ali nakon pete godine života proizvodnja značajno opada. Kako bi se nadoknadio pad proizvodnje, preporučuje se povremeno dopunjavanje jata.

Mobilni kokošinjci su pravi hit u svetu, možete ih sami napraviti

Takođe, proizvodnja jaja varira zavisno od godišnjeg doba. Kraći dani i obnavljanje perja uzrokuju pad proizvodnje u kasnu jesen i zimu.

Rasa kokoške takođe ima veliki uticaj na proizvodnju jaja. Tipične, poput Leghorna ili nemačkog Sperbera, godišnje nose od 180 do 200 jaja. Hibridne, koje su uzgojene specijalno za proizvodnju jaja, ređe se koriste u hobi uzgoju i mogu da snesu do 320 jaja godišnje.


Tagovi

Koke nosilje Kokoške zimi Kokošinjac Ishrana koka Održavanje kokošinjca


Autorka

Selma Mujić

Više [+]

Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]