"Prošle godine smo uvezli više od 500.000 prasadi i preko 50.000 tona mesa. Bolje je da uvozimo prasad, a da ih zatim tovimo u Srbiji, koristeći domaće sirovine, kapacitete i radnu snagu", rekao je ministar.
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić održao je radni sastanak sa rukovodstvom Uprave za veterinu, u cilju unapređenja rada i jačanja institucionalne odgovornosti. U razgovoru sa direktorom Uprave Živkom Matijevićem i njegovim saradnicima, ministar je naglasio da je rad Uprave direktno povezan kako sa zdravljem građana Srbije tako i zdravljem životinja i bezbednošću hrane, te da će njen rad biti jedan od glavnih prioriteta resora koji vodi.
"Ovo je samo jedan u nizu sastanaka koji imaju za cilj da Uprava za veterinu postane efikasan i pouzdan servis poljoprivrednicima i privredi kao i svim građanima", istakao je ministar Glamočić i dodao da nije zadovoljan dosadašnjim radom službe.
Kako se navodi u saopštenju Ministarstva poljoprivrede, novi ministar je ukazao na poremećaje u proizvodnji svinjskog mesa i potrebu za jačanjem prehrambenog suvereniteta.
"Prošle godine smo uvezli više od 500.000 prasadi i preko 50.000 tona mesa. Bolje je da uvozimo prasad, a da ih zatim tovimo u Srbiji, koristeći domaće sirovine, kapacitete i radnu snagu", rekao je ministar.
On je podržao pokretanje stručne rasprave u okviru Uprave radi razmatranja mogućnosti uvoza prasadi, pre svega iz Danske, odakle se tradicionalno uvozi najviše. Iako je podsetio da postoje aktivna žarišta slinavke i šapa u Mađarskoj i Slovačkoj, ministar je istakao da odluke moraju biti zasnovane na stručnoj proceni rizika, kao i na praksama drugih zemalja u okruženju.
"Lako je sve zabraniti, ali privreda mora da funkcioniše. Država mora da odgovori, kao što smo to učinili u vreme pandemije korona virusa", poručio je Glamočić.
Glamočić: "Neprihvatljivo je da je realizacija podsticaja na današnji dan tek 14 odsto"
Jedan od važnih prioriteta biće i jasno označavanje proizvoda animalnog porekla. On je ovom prilikom ukazao na slučajeve gde se proizvodi sa palminim uljem lažno predstavljaju kao sir i zatražio da oznake budu jasne, vidljive i da ne dovode potrošače u zabludu.
"Građani moraju da znaju šta zaista kupuju – sveži domaći proizvod ili zamrznuto meso iz uvoza. Ne može da se dogodi da u maloprodaji vidimo da piše 'sveže meso' ako je to meso preklom iz inostranstva i ako je staro sedam ili više dana", naglasio je on i dodao da će se ova pitanja rešavati u saradnji sa drugim resorima, pre svega Ministarstvom trgovine.
Glamočić je istakao da Srbija bez jasnog osnova ne sme zabranjivati uvoz, jer kao značajan izvoznik poljoprivrednih proizvoda mora voditi računa o mogućim recipročnim merama. Umesto toga, potrebno je pojačati kontrole i podići kvalitet uvozne hrane, jer on treba da bude na zadovoljavajućem nivou.
Resorni ministar je zatražio hitno sazivanje sednice kriznog štaba za slinavku i šap, uz dostavljanje detaljnog izveštaja o svim do sada sprovedenim merama. Podsetio je da je kao savetnik predsednika Srbije već uputio pismo na ovu temu.
"Prošlo je skoro mesec dana, a ništa nije urađeno. Uprava za veterinu mora da preuzme punu odgovornost", izjavio je ministar, dodajući da su potrebne hitne promene u organizaciji, u procesu izdavanja dozvola za uvoz, kao i u komunikaciji sa privredom i proizvođačima.
Izvori
Tagovi
Autorka