On je među povrtarskim kulturama koje se najviše prskaju. Ipak, moguće je da se gaji i bez hemije!
Kada se pomisli na kupus jedna od prvih asocijacija je prskanje pesticidima. On je među povrtarskim kulturama koje se najviše prskaju zbog čega je od velike važnosti da vodimo računa o karenci pesticida koji se koriste.
Ipak, moguće je da se gaji i bez hemije, odnosno, uz upotrebu sredstava dozvoljenih u organskoj proizvodnji.
Kupus sadrži ugljene hidrate, vitamine K, C, B6, mangan, kalijum. I zbog toga spada u nezamenjivu namirnicu u domaćinstvima. Iako mnogi sumnjaju, moguće je da se proizvede i po organskim principima.
Naime, u konvencionalnoj proizvodnji sa prskanjima se počinje pre rasađivanja, a naročito nakon sadnje i pred formiranje glavica. Vegetacija traje od 100 do 120 dana, pa zaštita nije laka. Plus, insekti se uvlače u unutrašnjost glavice, a višak padavina idealan je za razvoj gljivica, odnosno, nastanak bolesti. Najčešće su plamenjača, pegavost, trulež i bolesti prouzrokovane bakteriozama.
Međutim, ako se ne poštuje karenca glavice će biti pune aktivnih materija insekticida i fungicida koje mogu da nanesu štetu organizmu. Takođe, protiv korova se koriste i herbicidi, naročito na većim površinama.
I u organskoj proizvodnji mora se, već nekoliko dana nakon sadnje, krenuti sa zaštitom i prihranom biljaka. Protiv insekata, umesto insekticida, za borbu se mogu koristiti začini koji odbijaju sovice, leptirastu vaš, buvača, kupusnu stenicu, kao i ostale vrste stenica koje su, sve češće, veliki problem u proizvodnji povrća.
Dovoljno je da se pripremi macerat od belog luka, crvenog luka, pelina, plus voda u kojoj su otopljeni biber, čili, ljuta mlevena paprika, sirće i cimet. Navedena sredstva mogu da se koriste zajedno, a mogu i odvojeno, ili po dva, tri sredstva zajedno.
Što se tiče doza, dovoljne su tri do četiri litre vode u kojoj su dan ili dva stajala sredstva, u prskalicu od 10 litara. Potrebno ih je dobro procediti, kako ne bi došlo do začepljenja prskalice. Dovoljno je da se biljke prskaju jednom nedeljno, a ako često pada kiša, može i dva puta.
Od organskih preparata dozvoljena je upotreba morskih algi, kao aktivnih materija i preparat Laser sa aktivnom materijom spinosad. Uz biljke mogu da se sade neven i kadifa koje odbijaju štetne inskete i nematode.
Kada je reč o prihrani, u početku, nakon rasađivanja, kupusu je potrebno dosta azota, što se obezbeđuje prskanjem folijarno ili navodnjavanjem vodom u kojoj je bila otopljena kopriva, gavez i detelina. Pred formiranje glavica potrebna su đubriva sa kalijumom.
Kupusni štitasti moljac: Kako suzbiti bele mušice na povrću?
Takođe, postoje preparati registrovani u organskoj proizvodnji koji imaju kalijum, fosfor, bor i ostale elemente i mikroelemente i koji se mogu koristiti pojedinačno, a mogu i zajedno sa koprivom, gavezom i detelinom. Sva ova sredstva i korovi imaju ulogu i u zaštiti od bolesti jer kupus je osetljiva biljka, pogotovo ako pada mnogo kiše.
Postoje i preparati koji osim algi, organskog azota i ugljenika, sadrže i jod, pa se postižu još bolji rezultati u zaštiti. Pomaže i nekuvano domaće mleko ili surutka, uz dodatak joda i sode bikarbone. Navedena sredstva koriste se pojedinačno ili zajedno. Ne treba zaboraviti ni vodu, jer kupus voli vodu, ali treba izbegavati preterano zalivanje u vreme ukorenjivanja biljaka.
Tagovi
Autor